Start
Apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Drukuj Email
wtorek, 08 maja 2018 10:57

W dniu 27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dyrektor szkoły przywitał całą społeczność szkolną oraz Panią Beatę Racławską - przedstawiciela Rady Rodziców.
Zgromadzeni na akademii nauczyciele oraz młodzież wysłuchali historii dotyczącej genezy powstania Konstytucji przytoczonej przez dyrektora Mariusza Pochronia:

... Obchodzimy  dzisiaj ważną i piękną  rocznicę wydarzenia, które  potwierdza, że Polacy nigdy nie bali się trudnych wyzwań. Wspominamy Ustawę Rządową, która została uchwalona 3 Maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, której celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Obchodzimy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - była to mądra i odważna próba modernizacji naszego państwa. Próba zapewnienia bezpiecznego bytu narodu poprzez głęboką reformę, wzmocnienie struktur władzy i zbudowanie nowoczesnej, silnej armii.

Brak zgody, kłótnie i spory, obrona egoistycznych interesów grup i jednostek, brak elementarnej odpowiedzialności za dobro wspólne, a w końcu zdrada Targowiczan, obok rosyjskiej agresji, przesądziły o upadku konstytucji.

 

Podczas swojego wystąpienia dyrektor szkoły Mariusz Pochroń zaznaczył, że istnieje również inny powód dla którego spotykamy się na dzisiejszej akademii - żegnamy bowiem uczniów klas maturalnych. Zwracając się do maturzystów powiedział:

…. Są to zawsze smutne dla nas wszystkich chwile. Rozstajemy się po czterech spędzonych wspólnie latach – latach, które obfitowały w wspólne przeżycia i radości. Za chwilę staniecie się absolwentami tej szkoły, będziecie niezależni, sami zaczniecie kierować własnym życiem i dokonywać w nim wyborów - bardziej lub mniej trafnych - ważne, aby były one świadome
i przemyślane, żebyście niczego w życiu nie żałowali i nie spoglądali wstecz, ale zawsze zmierzali do wyznaczonego sobie celu. Przed wami egzamin dojrzałości, będący nie tylko sprawdzianem waszej wiedzy, ale także czymś, co pozwoli wam dokonać oceny, w jakim stopniu sami potraficie wyciągać wnioski i krytycznie myśleć o świecie, który was otacza.

Na zakończenie przemówienia powiedział: … życzę Wam podczas matury symbolicznego „połamania piór” i jak najlepszych wyników z egzaminu maturalnego.

 

Po przemówieniu, wyróżniający się uczniowie klas maturalnych, którzy uzyskali wysoką średnią ocen lub angażowali się w pracę na rzecz szkoły otrzymali z rąk dyrektora świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz nagrody w formie książek i albumów, ufundowane przez Radę Rodziców.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży naszej szkoły. Była ona podzielona na dwie części. Pierwsza część dotyczyła 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a podczas drugiej społeczność szkolna pożegnała uczniów klas maturalnych.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie pod kierunkiem mgr Edyty Jamrogiewicz oraz mgr inż. Barbary Jaworskiej.

Po uroczystym apelu uczniowie klas maturalnych udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH

 

/MP/

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!